Web Header 2019

Club Competition

Club Competition2019 (Banner)

MGC ANNUAL 2 Piece Club Competition

On Saturday 14th December we will be holding our annual club 2 piece competition which is open to all MGC members (Except for Squad gymnasts)

 

In previous years this has always been great competition for your child to show off in front of family and friends is a relaxed environment and has always been enjoyed by everyone.

 

They all complete a floor routine and a Vault. Every participant will receive a medal for just taking part and there will also be overall, apparatus and other medals/awards to be won as well. This is not a compulsory competition but it is really good fun.

 

ENRTY FOR THIS EVENT CLOSED ON

 

1st December 2019

 

NO FURTHER ENTRIES WILL BE ACCEPTED

 

 

 

Other Information:

 

SPECTATORS:   - There is no charge to come and watch your child and we will accommodate as many people as possible with in the training area,however we do ask you to bare in mind our gym is small and does not have the capability to hold 100's of people.

 

ATTIRE - All competiting gymnasts are required to wear a leotard and hair must be tied up/back securley prior to arrival.No Jewellry is permitted.

 

TIMES: As per any competition please ensure your your child arrives on time, one the warm-up has started they will be allowed to participate

 

Should you have any concerns please speak to one of the coaches.

ROUND 1 = GyMFANTS (Under 6)

 

08:45am Arrival

09:00am General Warm up (10 Min)

09:10am 1st Rotation -  Group 1 = Floor / Group 2 = Vault

09:35am 2nd Rotation - Group 1 = Vault / Group 2 = Floor

10:00am Presentation

 

Group 1

Lily Wilks

Evie-Grace Brearley

Iris McDonogh

Shannon Johnson

Niamh Murray

Sophie Kipling

Olivia Towsey

 

Group 2

Millie Goodier

Scarlette Slowe

Isla Leach

Evie Ellis

Katie Chevreau

Abbie Hamilton

Julie-Ann Moffatt

 

ROUND 2 = GYMFANTS (6 Years & Over)

 

09:50am Arrival

10:10am General Warm up (10 Min)

10:20am 1st Rotation -  Group 1 = Floor / Group 2 = Vault

10:50am 2nd Rotation - Group 1 = Vault / Group 2 = Floor

11:20am Presentation

 

Group1

Gracious Adamolekun

Poppy Darlington

Annabel Thompson

Millie Jackson

Alice Walsh

Molly Garside

Eden Cocking

Sophie Trudgeon

Jessica Bolton

Isabelle Ashton

 

Group 2

Evelyn Howell

Lara Marshall

Jacee Hulston Smith

Ellie Bevan

Mia Ballan

Bianca Oboh

Harmony Jones

Chloe Hamilton

Amiela Smith

Mia Birchenall

Daisy Burgess

 

ROUND 3 = SILVER / GOLD

 

11:20am Arrival

11:30am General Warm up (10 Min)

11:40am 1st Rotation -  Group 1 = Floor / Group 2 = Vault

12:10pm 2nd Rotation - Group 1 = Vault / Group 2 = Floor

12:40pm Presentation

 

Group 1 = Silver

Isabella Benicci

Evie Taylor

Mia Heaton

Lola Dale

Maya Poplawska

Lacey Keenan

Evie Beesley

 

Group 2 = Gold

Ilaise Bendreau

Alisha Nduku

Libbie Smeaton

Ella Drinkwater

Violetta Farrington

Isabel Edwards

Thea Fitzsimons

Libby Hamilton

Paige Hamilton

Heidi Robinson

Erin Dalton

ROUND 4 = BRONZE (Under 9's)

 

12:50pm Arrival

01:00pm General Warm up (10 Min)

01:10pm 1st Rotation -  Group 1 = Floor / Group 2 = Vault

01:50pm 2nd Rotation - Group 1 = Vault / Group 2 = Floor

02:30pm Presentation

 

Group 1

Stevie Jones

Wiktoria Hubika

Eliza Holden

Olivia Dunleavey

Scarlotte MacKinnon

Gracie-Bo Burgess

Kiara Odukoya

Izabela Brown

Savannah Kunyo

Niyati Verma

Maja Waitr

Annie Chevreau

Maddison Creswell

Danielle Maude

Leila Odina

Pheobe Foden-Carilli

Elise Carey

 

Group 2

Charlotte Long

Libby Jefferies

Daisy Andrews

Adara Muscovicci

Erin Murphy

Scarlotte-May Smith

Sophie Sykes

Ruby Parr

Lucy Kirkham

Summer Jackson

Maisie-Lei Birch

Maddison Thompson

ROUND 5 = DEVELOPMENT & BRONZE (9Yrs & Over)

 

02:20pm Arrival

02:30pm General Warm up (10 Min)

02:40pm 1st Rotation -  Group 1 = Floor / Group 2 = Vault

03:20pm 2nd Rotation - Group 1 = Vault / Group 2 = Floor

04:00pm Presentation

 

Group 1 = BRONZE (9yrs & Over)

Olivia Conway

Sophie Barry

Isabel Omoruyi

Millie Doherty

Viktoria Oboh

Lily Keogh

Reah McIvor

Carmen Wnek

Rachelle Edwards

Tianna Roworth

Jasmina Jones

Ivy McDonald

Matilda Hutchinson

 

Group 2 = DEVELOPMENT

Amiela Young

Ruby Grazier

Eden Wolloey

Heidi Connely-Holmes

Mia-Grace Slockett

Isla Bradley

Darcey Hughes

Emily Russell

Lexi-Leigh Brearley

Peyton Dudley

Harper Anderson

Ameila Woodlock

Brooke Aston

Mia Goodier

Michelle Umeadi

Olivia Umeadi

Frankie Duxbury

Sophia Hickman